Aktualności


elektroniczna niania

Elektroniczna niania - w trosce o dziecko i spokojny sen

2014-03-12

Gadżety i rozszerzenia funkcjonalne do urządzeń mobilnych zazwyczaj mają typowo rozrywkowy cel, służą zabawie, rozrywce, ułatwianiu jakichś czynności. Istnieją jednak dodatki do urządzeń mobilnych, których działanie ma głęboki sens i w znaczący sposób nam pomagają. Do tego typu urządzeń należy elektroniczna niania.

Cóż to takiego? Otóż, mówiąc w skrócie, jest to zestaw składający się z ruchomej kamery wyposażonej w głośnik oraz czułe mikrofony, która w zdalny sposób może komunikować się ze sprawowanymi urządzeniami mobilnymi (oczywiście należą do nich również iPhone’y i iPady). Jest to więc niezwykle rozbudowany elektroniczny system monitorujący. A dlaczego niania? Ano ze względu na jego zastosowanie.

Otóż producenci elektronicznej niani stworzyli ją po to, by pomóc rodzicom małych dzieci w opiece nad nimi, a jednocześnie uwolnić ich od nieustannej konieczności zwracania uwagi na niepokojące sygnały. Z czym wiąże się opieka nad małym dzieckiem chyba wszyscy wiemy. Stres, ogromne poczucie odpowiedzialności, ciągły niepokój, nieprzespane noce… Za pomocą elektronicznej niani młodzi rodzice są w stanie odzyskać nieco swojej prywatności, zyskać nieco komfortu i wreszcie móc kłaść się spać bez dojmującego niepokoju o dziecko. Część obowiązków przejmie bowiem elektroniczne urządzenie monitorujące.

Tego rodzaju sprzęt jest przede wszystkim nastawiony na nieustanne przekazywanie obrazu z pokoju w którym jest dziecko wprost na ekran iPhone’a. W odpowiedniej aplikacji w każdej chwili rodzic może śledzić to, co się dzieje u dziecka bez konieczności wstawania z łóżka. Niania posiada również możliwość grania kołysanek oraz wyświetlania delikatnego, kojącego światła, które pomoże dziecku zasnąć. Na żywo urządzenie może również przekazywać głos rodziców, a czasem wystarczy jedynie dźwięk głosu matki, by maluch poczuł się bezpieczniej.

Na tym nie kończą się jednak zalety elektronicznej niani. Jej niewątpliwym, niezaprzeczalnym i chyba najważniejszym aspektem jest wyczulenie na wszelkie niepokojące sygnały. Kiedy tylko mikrofon wykryje jakiekolwiek dźwięki mogące świadczyć o zagrożeniu zdrowia dziecka (kaszel, krztuszenie się, płacz) urządzenie elektroniczne natychmiast alarmuje rodziców wysyłając sygnał do smartphone’a. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom znacznie łatwiej jest znaleźć odrobinę spokoju w trudnym okresie pierwszych miesięcy rodzicielstwa. I tego rodzaju elektroniczne gadżety zdecydowanie należy pochwalać.