AktualnościZewnętrzne aplikacje mobilne i akcesoria do iPhone'ów - symbioza doskonała?

2014-02-27

Sukces firmy Apple nierozerwalnie związany był z sukcesem aplikacji mobilnych dostępnych online w Apple Store. Większość z nich było dedykowanych wyłącznie urządzeniom firmy z nadgryzionym jabłkiem w logo, dzięki czemu współpraca koncernu Apple z twórcami mobilnych aplikacji przebiegała na zasadzie symbiozy. Programiści tworzyli ciekawe i unikalne aplikacje dedykowane urządzeniom Apple i sprzedawali je w Apple Store, firma zaś z każdą nową aplikacją dedykowaną systemowi iOS zyskiwała przewagę nad konkurencją oraz wzmacniała unikalność swojej oferty.

Tego rodzaju rozwiązanie było przełomowe i wkrótce śladami Apple poszły kolejne firmy tworząc własne sieci sklepów oferujących aplikacje mobilne. Dziś tak naprawdę liczą się dwa sklepy - Apple Store oraz Google Play. Coraz częściej aplikacje tworzone są na oba systemy - iOS oraz Android - wciąż jednak duża liczba ciekawych aplikacji mobilnych, zwłaszcza tych z rynku amerykańskiego, dostępnych jest wyłącznie na urządzenia firmy Apple. I wciąż jest to dla wielu osób jeden z najważniejszych czynników wpływających na wybór urządzeń z białym jabłkiem w logo.

Obecnie wydaje się, że strategia, która przyczyniła się do sukcesu iPhone’ów oraz iPadów będzie kontynuowana na innej płaszczyźnie - na płaszczyźnie kompatybilności z zewnętrznymi urządzeniami elektronicznymi, które są/będą przystosowane do współpracy ze smartfonami czy też tabletami. Już teraz możemy znaleźć szereg ciekawych urządzeń, które współpracują z urządzeniami Apple (przykładem mogą być akcesoria firmy Fitbit), a wydaje się, że to dopiero początek kolejnego przełomu technologicznego, którego już wkrótce możemy być naocznymi świadkami.